Sıkça Sorulan Sorular

Anadolu Yatırım işlem platformu Webborsam nedir? aç

Webborsam, Hisse Senedi, VİOP verilerini, pariteleri, haberleri anlık olarak takip edebileceğiniz ve aynı zamanda Hisse Senedi, VİOP ve parite işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz, dilerseniz hisse senetlerini 10 kademe, Viop sözleşmelerini 10 kademe derinlikli izleyebileceğiniz internet bazlı bir uygulamadır.

Webborsam'a nasıl giriş yapabilirim? aç

Webborsam internet bazlı bir ürün olup, uygulamaya www.webborsam.com adresi yazılarak herhangi bir bilgisayardan erişilebilir. Webborsam'a giriş internet tarayıcısı (browser) ile mümkündür. İnternet Explorer 10 ve üzeri versiyonları ile birlikte tüm internet tarayıcılar ile uyumludur.

Webborsam'a giriş için ilave bir program gerekiyor mu? aç

Hayır, gerek yoktur. Herhangi bir internet tarayıcı Webborsam'ı kullanmak için yeterlidir. İnternet Explorer 10 ve üzeri versiyonları ile birlikte tüm internet tarayıcılar ile uyumludur. En iyi performans için güncel versiyonlar önerilir.

Webborsam hizmetinden hangi koşulda yararlanabilirim? aç

Webborsam hizmetinden yararlanabilmek için Anadolubank internet bankacılığı müşterisi olmanız yeterlidir.

Anadolu Yatırım müşterisi olmak için ne yapmam gerekiyor? aç

Anadolu Yatırım nezdinde yatırım hesabı açabilmek için öncelikle Anadolubank nezdinde hesap açmanız gerekmektedir. 

 

Anadolubank Müşterisiyim. Yatırım Hesabını nasıl açarım?

Anadolubank İnternet Şubesi’nde yer alan Başvurular menüsünde yer alan Anadolubank Yatırım Hesap Açılış’a tıklayıp Hisse senedi ve/veya VİOP hesabınızı hemen açabilirsiniz.

 

Anadolubank Müşterisi değilim. Yatırım Hesabını nasıl açarım?

Anadolubank müşterisi olmak için bu formu doldurabilir; hesap açılışınız gerçekleştikten sonra Anadolubank İnternet Şubesi’ne giriş yaparak Başvurular menüsünde yer alan Anadolubank Yatırım Hesap Açılış’a tıklayıp Hisse senedi ve/veya VİOP hesabınızı hemen açabilirsiniz.

 

Hesap açmak için tıklayınız.

Webborsam uygulamasına giriş güvenli midir? aç

Webborsam uygulaması, Anadolubank internet şubesi ile aynı güvenlik aşamalarına sahiptir. 3 aşamalı olarak kullanıcı kodu, parola ve tek kullanımlık şifre sorgulaması yapılmaktadır.

Webborsam'ın avantajları nelerdir? aç

Masaüstünüze herhangi bir ek kurulum gerektirmeden, internet bağlantınızın olduğu her yerden Webborsam'a kolayca ulaşabilir ve hisse senedi ve VİOP işlemlerinizi girip, piyasaları “anlık olarak” takip edebilirsiniz. Böylece, tek bir bilgisayara ya da mekana bağımlı kalmazsınız.

Webborsam ile, hisse senedi ve Viop sözleşmelerinde derinlik bilgilerini anlık olarak izleyebilir, teknik analiz yapabilir, kendinize özel sayfa yaratabilir ve Anadolu Yatırım araştırma raporlarını ve piyasa haberlerini anında izleyebilirsiniz.

Hisse ve VİOP emirlerinizi, doğrudan fiyatları izlediğiniz ekran üzerinde sağ tıklayarak girebilirsiniz. Böylece fiyat izlediğiniz ekran dışında ayrıca bir ekrana ihtiyacınız kalmaz.

Anlık Portföy ve alım satım emirlerinizin durumunu takip edebildiğiniz gibi, Anadolubank bünyesindeki hesaplarınız arasında havale işlemleri yapabilirsiniz.

Ekran başında olmadığınız anlarda da zincir emir, şartlı emir, tarihli emir gibi farklı emir seçenekleri kullanarak işlem yapmaya devam edebilirsiniz.

Dilerseniz kendinize özel bir sayfa yaratabilir, kişiselleştirdiğiniz Webborsam üzerinden teknik analiz yapabilir, uzman araştırma kadrosu görüşlerinden yararlanabilirsiniz.

Webborsam üzerinden hangi bilgilere ulaşabilirim? aç

BIST, hisse senedi piyasaları tüm anlık veriler

VİOP, vadeli işlem ve opsiyon borsası tüm anlık veriler

BIST hisse senedi piyasası 10 kademe alış satış fiyat bilgisi

VİOP sözleşmeleri 10 kademe alış satış fiyat bilgisi

BIST hisse senetleri kademe analizleri ve emir iptalleri

VİOP Sözleşmeleri kademe analizleri

Teknik analiz

Ekonomik takvim

BIST şirket haberleri

Foreks Haber Merkezi haberleri

Anadolu Yatırım tarafından hazırlanan araştırma raporları

Anadolubank döviz kurları

Pariteler

Anlık varlık (portföy)

BIST Tahvil ve Bono piyasası 15 dakika gecikmeli verisi

Webborsam aracılığı ile ne tür işlemler yapabilirim? aç

Webborsam'da anlık fiyat izleyip işlem girmenizin yanı sıra, pek çok özellikle, kullanım ve işlem kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Kişiye Özel Sayfa Yaratma

Webborsam'da hazır bulunan tablolarla, BIST 30, 50, 100, Tüm hisselerini izleyebildiğiniz gibi, “+” menüsü içerisinden tablo açarak, takip ettiğiniz hisselerden oluşan tablolar ve “Sayfa Düzenle” butonu ile bu tabloların konumlarını düzenleyebileceğiniz kendinize özel sayfa yaratabilirsiniz. Yarattığınız sayfaları “Ekranlarım” menüsünden kaydedip düzenleme ve silme işlemlerini yapabilirsiniz.

Hesaplar Arası Transfer

Anadolu Yatırım hesabınız ile Anadolubank bünyesinde bulunan tüm hesaplarınız arasında havale işlemlerinizi Webborsam menüsü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Piyasa Haberleri ve Anadolu Yatırım Yorum ve Haberleri

Piyasa haberlerini ve Anadolu Yatırım ve Strateji bölümlerinin tüm yorum ve haberlerini, haftalık yatırım komitesi toplantı notlarını, güne bakış, şirket haberleri ve gündemdeki önemli gelişmeleri, fiyat izleme sayfasında yer alan pencerelerden izleyebilirsiniz.

Hisseye Özel Haber İzleme

Hisse izleme ekranında, hisse üzerine sağ tıklandığında, seçilen hisse ile ilgili hem piyasa haberlerini, hem de Anadolu Yatırım Araştırma ve Strateji bölümlerinin ilgili hisse haber ve yorumlarını izleyebilirsiniz.

Ekonomik Takvim

Webborsam menüsünün içerisinde yer alan Ekonomik Takvim menüsü ile, tarih bazında, dünyada ve Türkiye'deki Ekonomik verileri, önem derecesini, beklenti ve gerçekleşmelerini izleyebilirsiniz.

Alım Satım Emir Girişi

Emirlerinizi, dilerseniz fiyat takip ettiğiniz ekranda, hissenin üzerine çift tıklayarak ya da sağ tıklayarak açılan hisse detay ya da teknik analiz bilgilerini inceledikten sonra, dilerseniz hesabınızı kontrol ederken, portföyünüzdeki senedin üzerine tıklayarak, dilerseniz ana sayfadaki “combo box” üzerinden senedi seçerek anında iletebilirsiniz.

Emir İzleme

Girmiş olduğunuz emirlerin durumunu anında kontrol edebilir, emir üzerinde sağ tıklayarak, emir düzeltme ve emir iptal etme işlemlerinizi hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Açığa Satış

Webborsam üzerinden, ilgili sözleşmelerin imzalanması durumunda, aynı gün kapatmak koşulu ile açığa satış işlemlerinizi girebilirsiniz.

Zincir Emir

Piyasaları takip edemediğiniz zamanlarda, Webborsam'daki zincir emir seçeneği ile, birbirine bağlı emirler yazabilirsiniz.

Toplu Emir

Tek tek hisse senetlerinde emir girmek yerine, hazırladığınız emirleri tek tuşla gönderebilir ya da piyasanın durumuna göre, portföyünüzdeki senetlerin hepsine “portföy boşalt” tuşuyla, taban fiyattan satış emri girebilirsiniz. Böylece, hisse senedi seçip göndermekle zaman kaybetmeden tek tuşla istediğiniz işlemi girebilirsiniz.

Teknik Analiz

Takip ettiğiniz hisse senedi için, fiyat penceresinde, hisse senedi üzerinde sağ tıklayarak teknik analiz yapabilirsiniz. Açılan yeni teknik analiz sayfasında, istediğiniz formatta, 5dk.lık, saatlik, günlük, aylık ve pek çok periyodda grafikleri görebilir, istediğiniz indikatörü kullanabilir, trend çizebilirsiniz.

VİOP'da;

Emir Giriş - Anlık Fiyat İzleme

VİOP fiyatlarını anlık olarak izleyebilir ve işlemlerinizi anlık olarak iletebilirsiniz. Emirlerinizi fiyat takip ekranı üzerinden çift tıklayarak yapabildiğiniz gibi, portföyünüzün içerisinden ya da emir izlediğiniz ekran üzerinden de sözleşme üzerine çift tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca girdiğiniz emirlerin durumunu anlık olarak kontrol edebilir, düzeltebilir, iptal edebilirsiniz.

Teminat ve Anlık Pozisyon Durumunu Takip Etme

Webborsam üzerinden teminat, risk ve pozisyon durumunuzu anlık olarak izleyebilirsiniz. Çekilebilir teminatınızı ve teminatınızın kompozisyonunu, sürdürme marjınızı, kar/zarar durumunuzu, hesabınızın risk durumunu ve kalan teminatınızı görüntüleyebilirsiniz.

Mevcut pozisyonlarınızı anlık olarak takip edebilir, pozisyon kapatma işlemlerinizi pozisyon menüsü üzerinden çift tıklayarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Ekstresi Görüntüleme

Ayrıca içinde bulunulan yıla ait hesap ekstresine ulaşabilir, hesap hareketlerinizi izleyebilirsiniz.

Teminat Yatırma / Çekme

Webborsam üzerinden, Takasbank'ta bulunan teminatlarınızı talimat göndermenize gerek kalmadan, tek tuşla yatırıp çekebilirsiniz. Teminatınızı çekmek ya da yatırmak istediğinizde, hesabınızda o an için çekilebilir/yatırılabilir teminatınızı görerek, kolayca teminat çekme/yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hesap Özeti

Günlük işlem limitinde alt ve üst sınır var mıdır?

Hisse senedi işlemlerinizde günlük işlem limiti, hesabınızın yatırım ekinde bulunan nakit tutarı ve varsa kredili işlem limitiniz toplamından oluşmaktadır. Hisse senedi işlemlerinde günlük alt limit ise 1 TL'dir. VİOP işlemlerinde günlük işlem limitiniz, hesabınızın VİOP ekinde bulunan teminat tutarı kadardır.

Webborsam üzerinden hisse ve Viop verilerini anlık ve/veya derinlikli izleyemek için ne yapmalıyım?

Webborsam üzerinden BIST, Viop ve endeks verilerini dilerseniz anlık, dilerseniz 10 kademe derinlikli olarak belirlenen ücretler dahilinde izleyebilirsiniz. Webborsam üzerinden BIST, Viop ve endeks verilerini dilerseniz anlık, dilerseniz 10 kademe derinlikli olarak belirlenen ücretler dahilinde izleyebilirsiniz. Veri izleme taleplerinizi, Webborsam uygulaması üzerinde bulunan “Profil” butonunu tıkladıktan sonra açılacak menüden “Lisanslar” adımını seçerek yapabilirsiniz. Bu alandan yeni lisans başvurusunda bulunabilir ayrıca mevcut lisanslarınızı görebilir veya iptal edebilirsiniz.

Webborsam aracılığı ile hangi saatlerde emir girebilirim? aç

Anadolu Yatırım platformu Webborsam'a dilediğiniz zaman bağlanabilir, emrinizi girebilirsiniz. Webborsam'a bıraktığınız emirler, ilgili piyasa açık olduğu takdirde anında, kapalı olduğu takdirde ise açıldığı zaman iletilecektir.

BIST’de Pay Piyasası işlem saatleri nedir? aç

SeanslarSeans SaatleriAçıklamalar
Açılış - Emir Toplama09:40 – 09:55Açılış emir toplama seans durumudur. Limit emir, piyasa emri, piyasadan limite, KİE, dengeleyici emirler girilebilir. Emir girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Açığa satış yapılamaz. Denge (teorik eşleşme) fiyatı, miktarı ve denge fiyatından karşılanmayan emir miktarları yayımlanır. Özel işlem bildirimi yapılamaz.
Açılış - Emirleri Eşleştirme09:55 – 10:00Emir toplama bölümünde toplanan emirlerinin sistem tarafından eşleştirildiği seans durumudur. Emir girilemez, iptal edilemez. Emirler üzerinde değişiklik yapılamaz. Özel işlem bildirimi yapılamaz.
Sürekli işlem10:00 – 18:00Emir girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Açığa satış girilebilir. Özel işlem bildirimi yapılabilir.
Kapanış - Emir Toplama18:01 – 18:05Kapanış seansında emirlerin toplandığı seans durumudur. Fiyat limitleri günlük fiyat limitlerinden farklı olarak belirlenir. Limit emir, piyasa emri, piyasadan limite, KİE, dengeleyici emirler girilebilir. Kotasyon emirleri girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Emir girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Açığa satış yapılabilir. Denge (teorik eşleşme) fiyatı, miktarı ve denge fiyatından karşılanmayan emir miktarları yayınlanır. Özel işlem bildirimi yapılamaz.
Fiyat Belirleme ve İşlem18:05 – 18:08Tek fiyat belirleme ve toplanmış emirlerin gerçekleştirilmesi.
Kapanış - Emirleri Eşleştirme18:08 – 18:10Son işlem fiyatından işlemlerin yapıldığı seans durumudur. Limit fiyatlı emirlere izin verilir (Fill and Kill ve Açığa satış emirleri dahil). Kotasyon emirleri girilebilir, değiştirilebilir, iptal edilebilir. Son işlem fiyatına eşit emirler üzerinde miktar artırma ve azaltma yapılabilir. Son işlem fiyatından farklı fiyatta bekleyen emirlerde miktar artırmaya izin verilmez, azaltmaya izin verilir.

VİOP’ta işlem saatleri nedir? aç

SözleşmelerNormal Seans Saatleri
Pay Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri09:30 - 18:10
Diğer Sözleşmeler09:30 - 18:10

Zincir ve Şartlı emir gönderebilir miyim? aç

Evet. Hisse için girdiğiniz emirleri, ana emrinizin gerçekleşmesi şartına bağlayabilir, böylece yeni emir vermek için borsadaki emrinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini takip etmek zorunda kalmazsınız. Zincir emir oluşturmak için bekleyen emirlerinizin sol tarafında bulunan zincir butonuna basmanız yeterlidir.

VİOP için ise tip seçeneğini kullanarak Şartlı emir girebilir, piyasada fiyat seviyesi istediğiniz düzeye geldiği taktirde girdiğiniz emrin aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece, VİOP'ta gireceğiniz şartlı emirlerle ekran başında olmasanız dahi, pozisyonlarınıza stop-loss koyabilirsiniz.

Webborsam'da açığa satış yapabilir miyim? aç

Evet. İlgili sözleşmeyi imzalamış iseniz, BIST kuralları çerçevesinde aynı gün içerisinde kapatmak şartı ile belirli hisse senetlerinde açığa satış yapabilirsiniz.

Günlük işlem limitinde alt ve üst sınır var mıdır? aç

Hisse senedi işlemlerinizde günlük işlem limiti, hesabınızın yatırım ekinde bulunan varlıkların toplamından oluşmaktadır.

VİOP işlemlerinde günlük işlem limitiniz, hesabınızın VİOP ekinde bulunan teminat tutarı kadardır.

Hisse / VİOP emir iletiminde hem internet hem de dealer kanalını kullanabilir miyim? aç

Evet. Emirlerinizi dilediğiniz kanaldan verebildiğiniz gibi, girilen kanallar için ayrı komisyon uygulamasından da yararlanabilirsiniz.

Hisse ve VİOP işlemlerimde komisyon oranı nedir? aç

Webborsam'da hisse işlemleriniz için komisyon oranları, aylık işlem hacimlerine bağlı olarak aşağıdaki şekilde kademeli olarak belirlenmiştir. Aylık işlem hacminiz belirlenen miktarları aştığında, komisyon oranınız otomatik olarak yeni skaladan hesaplanır. Detaylar için tıklayınız.

Webborsam için teknik desteği kim verecek? aç

Webborsam için her türlü teknik destek ve sorularınızla ilgili telefon 0 850 205 55 55 numaralı telefonu arayarak ya da bilgi@anadoluyatirim.com.tr

Webborsam üzerinden hisse ve Viop verilerini anlık ve/veya derinlikli izleyemek için ne yapmalıyım? aç

Webborsam üzerinden BIST, Viop ve endeks verilerini dilerseniz anlık, dilerseniz 10 kademe derinlikli olarak belirlenen ücretler dahilinde izleyebilirsiniz. Veri izleme taleplerinizi, Webborsam uygulaması üzerinde bulunan “Profil” butonunu tıkladıktan sonra açılacak menüden “Lisanslar” adımını seçerek yapabilirsiniz. Bu alandan yeni lisans başvurusunda bulunabilir ayrıca mevcut lisanslarınızı görebilir veya iptal edebilirsiniz.

Hesabımı Nasıl Kapatabilirim? aç

Hesabınızı kapatma işlemleriniz için 0 850 205 55 55 yardım merkezimizi arayarak talepte bulunabilirsiniz.